Naučit se správně seznámit myšky je důležité pro každého, kdo plánuje mít doma myší skupinku. Existuje více způsobů, přičemž jejich využití se liší dle situace:
a) pořizujete z různých zdrojů samičky a potřebujete je ubytovat dohromady.
b) začleňujete novou myšku do existující skupinky, kterou již máte doma
Vždy prvotně seznamujte na malém prostoru, třeba v přepravce, bez jakýchkoliv hraček a úkrytů. Několik dní je podstatné dodržet “pravidlo holobytu”, tedy BOX PŘEDČASNĚ NEVBAVOVAT!
a) pořízení nových holčiček najednou je nejjednodušší verze. Samičky jsou náhle vystaveny neznámu společně, často hledají jedna v druhé útěchu a vytvoří si pouto již cestou domů. Pokud se holky v přepravce nebijí a vydrží spolu, je možné je ubytovat do NEVYBAVENÉ ubikace – tedy jen s podestýlkou, vodou, krmivem a maximálně ubrousky na stavbu hnízda . Obvykle po společně strávené cestě, ačkoliv se jedná o myšky s různými pachy, z různých prostředí a jdou do neznámého neutrálního boxu, hierarchii si ustálí poměrně v pohodě a klidu a pokud vše probíhá v pořádku (myšky spí na hromádce, ne každá na jiné straně ubikace), po týdnu až dvou týdnech je možné jim postupně a pomalu přidávat do boxu vybavení. Je potřeba však sledovat, zda se samice nezačnou napadat a případně jim opět vše vyndat. Znamení, že vše probíhá klidně je, že všechny spí v nevybavené ubikaci “na hromádce” a to minimálně 3 dny. Je nutno zmínit, že socializace člověka s myškami musí probíhat souběžně, aby se myšky cítily souběžně bezpečně v novém prostředí, v nové skupině a zároveň s novým majitelem.
b) začlenění samičky do již existující skupiny může být občas oříškem. Ačkoliv některé myší skupiny jsou schopny příjmou novou myš bez problému a bez seznamen, ve většině případů se skupinka vůči novému faktoru, vloženému do již fungujícího systému, vyhrazuje opravdu tvrdě.
Pokud myšku bez správného seznámení prostě “vhodíte” do skupiny, obvykle skončí pokousaná do krve a jelikož nemá kam utéct, původní obyvatelky ji mohou i zabít. Je tedy lepší nic nezanedbat a myšky seznámit na neutrálním území – pomocí malé přepravky, kde se myšky musí „tlačit“ a neustále na sebe vidí. Obvykle myšky nového člena očichávají a zkoumají a podle jeho reakcí s ním jednají dál. Je dobré myšky v přepravce pod dozorem ponechat pár hodin (je důležité, aby měly neustále potravu a vodu).
Pokud nedochází k útokům, je možné postoupit o krok dál – připravit si střední box (větší než přepravka a menší, než ubikace, ve které myšky běžně bydlí), vybavit pouze podestýlkou, vodou a zrním a pár dní takhle myšky nechat. V momentě, kdy myšky budou spát na jedné hromadě, je možné myšky přemístit do nevybavené trvalé ubikace. Pokud vše probíhá bezproblémově, je možné začít po několika dnech vybavovat ubikaci.
Při prvním vybavení boxu je důležité sledovat, jak skupinka zareaguje!
Pokud bude docházet jen k drobným potyčkám, není třeba se děsit, ve skupině myšek k drobným potyčkám docházet může. V případě, že se však útoky budou stupňovat, některá myš bude viditelně vytlačována či utiskovaná, nebo snad dojde na boj do krve, seznámení neproběhlo úspěšně a je třeba jej zopakovat.
Pro správně fungující skupinu je důležité seznámení neuspěchat.
NIKDY NESEZNAMUJTE ZVÍŘATA PŘES MŘÍŽE.
Myšky na sebe mohou přes mříže útočit, hrozí poranění a také zvýšená averze vůči novým myškám. Pak agresivitu mezi novou myškou a stávající skupinou můžete uměle vytvořit a bude obtížnější myšku zařadit.
Doporučení: při nákupu samičky dbejte na to, aby měla alespoň 25g. Pokud do skupiny dospělých samiček přinesete příliš malé mimino, může se stát, že mu při seznamovacím „oťukávání“ vážně ublíží, protože neodhadnou sílu útoku, který by dospělé myši neublížil tak, jako může ublížit drobné myšce, nebo mláděti