Krmení

Jednou z nejdůležitějších složek kvalitního myšího života je kvalitní strava. Aby myška dobře prospívala, je třeba brát na zřetel více faktorů:

  • složení potravy
  • kvalita potravy
  • množství potravy
  • umístení potravy

SLOŽENÍ
Hlavní složkou potravy by mělo být zrní/oblininy s převažujícím obsahem pšenice. Základem by tedy měla být směs založená na pšenici, ječmenu a ovsu. Dále by měla obsahovat semínka (zejména lněné, slunečnicová semínka,…) a vhodnou součástí směsky jsou například i hrachové vločky či proso. Směs by měla obsahovat také živočišnou složku, kterou lze pokrýt například kočičíma granulema, psíma granulema, nebo přimícháním například sušených moučných červů, rybiček, krevetek, gamaru, … součástí směsi mohou být třeba i oříšky, jemné ovesné vločky, sušené bylinky, sušený kokos či sušená zelenina.

KVALITA
Ačkoliv je lákavé zajít do zverimexu pro první levnou směs, není to vůbec vhodné řešení. Většina levných směsek obsahuje “barevné blbosti”(které pro myšky nejsou vůbec vhodné), obsahují velké množství kukuřice či vojtěšky a žádnou živočišnou bílkovinu. Nekvalitní krmení se poté může projevit na celkovém stavu myšky, ať už nadměrným přibíráním, hubnutím, nekvalitní srstí, zažívacími obtížemi,…

Jako velice kvalitní směsky se osvědčují směsi z https://eshop.rodentia.cz/ – přímo Myší směs, nebo se dá použít z potkaních směsek směs UTAHRAPTOR jako základní směs či jako krmivo pro “obezitky”, případně míchat UTAHRAPTOR s jakoukoliv další z nabízených potkaních směsek v poměru 2:1. Pro březí a kojící samice a odchov mláďat se osvědčuje směs Odchov mláďat.

MNOŽSTVÍ
Každá myška má různě rychlý metabolismus, který funguje v rámci jejich tělesných možností, genetiky, potřeb. Myška se sklony k obezitě bude potřebovat upravit dávkování a složení směsi jinak než mladá myška ve vývoji, a 40g myška bude potřebovat opět jiné množství než 80g myšák. Rozhodně není vhodné “2x denně naplnit misku po okraj”. Nejlepším způsobem je vyzkoušet, jaké množství myšce sedí tak, aby na směsce prospívala, nehubla ani netloustla. Některé myšce bude stačit kávová lžička směsky, nekterá myška bude potřebovat polévkovou lžíci směsky.

Rozhodně je třeba dbát na dávkování, a nedoplňovat misku, dokud myška nesní vše, co jí bylo nabídnuto – myšky se hodně rychle naučí, že když sní jen to, co jim chutná, není třeba dojídat zbytky, když brzy zase v misce bude jen to, co mají rády.


UMÍSTĚNÍ

Jsou dvě oblíbené možnosti, jak myšky krmit. Jednou je krmení v misce a druhou je krmení v podestýlce.

  • Krmení v misce je nejlepší pro myšky, které potřebují přibírat a u kterých je třeba odhalit potřebnou krmnou dávku. Myška nemusí vynaložit příliš úsilí se ke krmivu dostat a majitel vidí, kolik myška zhruba spořádá a za jak dlouho, pokud ovšem vše sama nevyhrabe do podestýlky.
  • Krmení v podestýlce je naopak skvělým způsobem, jak myšku donutit zapojit instinkty a pro potravu “něco dělat”. Krmná dávka se nasype do podestýlky a na prolézačky tak, aby myška musela vynaložit úsilí při jeho získávání. Tato metoda je skvělá například pro samce, aby se nepohybovali jen mezi domečkem a miskou, nebo naopak ve skupinách myších holek, kdy pravidelně jedna samice obsadí misku a sní to tučné jako první a přibírá, zatímco ostatní při dojídaní zbytků se už k tučnějším věcem nedostanou. Rozptýlení potravy pak zajistí, že žádná myš nebude moci zaujmout nejlepší pozici a na všechny výjde to, co objeví. Také je to pro myšky zpestření dne a pohyb za přirozeným účelem, které určitě ocení.