Pravidla chovu

Cílem tohoto textu je poskytnout zájemcům o chov myšek v Českém svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) závazná pravidla zájmového chovu myší, která by zajistila určitou úroveň chovu zvířat s ohledem na jejich životní pohodu a chovatelské cíle. Pravidla jsou aktualizovaná k 1. 1. 2025.

I. Výklad pojmů

  1. Předmětem chovu jsou příslušníci druhu myš domácí „laboratorní“ (Mus musculus f. domestica). Dále jen „myš“.
  2. Chovatelem se pro účely těchto pravidel rozumí fyzická či právnická osoba, která je řádným členem ČSCH.
  3. Pro naše účely se chovem především rozumí odchov mláďat.
  4. Průkazem původu (dále jen „PP“) se rozumí oficiální listina zaručující původ zvířete, kterou vydává chovatel a potvrzuje ji plemenná kniha.
  5. Výpis předků (dále jen VP) je neoficiální listina, vydávaná chovatelem v případě nemožnosti vydat řádný PP.
  6. Posuzovatel je osoba oprávněná k hodnocení myší na výstavách a k registraci chovných zvířat.

II. Podmínky držení zvířat

  1. Je nezbytné respektovat individuální osobnost chovaných zvířat a dohlížet na naplnění jejich fyziologických i psychických potřeb a nevystavovat je zbytečnému stresu a nevyhovujícím podmínkám.
  2. Je povinností respektovat silné sociální cítění myších samic, z čehož vyplývá držení myších samic ve skupinách minimálně po 3 jedincích. Výjimkou z těchto ustanovení je opatření pro krytí a porod, kdy samice je před porodem oddělena do samostatného boxu (ubikace pro odchov mláďat, dále jen „porodnice“). Netýká se ani oddělení zvířat nepřizpůsobivých, anebo těžce nemocných, pro něž je soužití ve skupině přítěží a zdrojem stresu, nebo zvířat v karanténě. Samce je z důvodu silné teritoriality vhodné držet po jednom.
  3. Ubikace by měla mít rozměry alespoň 40×30 cm pro jednoho samce (absolutní povolené minimum rozměrů dna ubikace je 35×25 cm). Pro skupinu samic by ubikace měla mít rozměry dna alespoň 60×40 cm a víc (absolutní povolené minimum rozměrů dna ubikace je 55×35 cm pro 5 samic). Porodnice a karanténní ubikace mohou být menší (nikdy však menší než 30×20 cm).
  4. Je nutnost ubikaci umístit na vhodné místo (zvířata nesmí být vystavena ani přílišnému chladu, ani přílišnému horku, ubikace nesmí stát na přímém slunci) a vybavit dostatkem podestýlky, prolézaček a skrýší. Taktéž chovaná zvířata musí mít neustálý přístup ke kvalitní stravě a pitné vodě
  5. Chovatel se zavazuje poskytovat nemocným a zraněným chovaným zvířatům potřebnou zdravotní péči, a pokud stav zvířete není možno ošetřit v domácím prostředí, je povinen navštívit veterinárního lékaře.

III. Obecné podmínky chovu

  1. Je nezbytné, aby chovatel dodržoval podmínky registrovaného chovu, chovaná zvířata splňující podmínky řádně registroval a stejně tak následně registroval i vrhy s PP.
  2. Chovatel vybírá do chovu pouze zvířata zdravá a povahově vhodná. Je nepřípustné do chovu zapojovat zvířata agresivní či s opakovanými zdravotními problémy. Je nepřípustné krýt nemocné zvíře.
  3. V chovu je preferováno nepříbuzné křížení. V nejnutnějších případech za dosažením hodnotného chovatelského cíle je tolerována liniová příbuzenská plemenitba (rodiče vrhu mohou mít příbuzné prarodiče, tedy nejbližší možná příbuznost je vztah bratranec x sestřenice, preferována je však ještě vzdálenější příbuznost). Úzká příbuzenská plemenitba (křížení blízkých příbuzných, jako sourozenci mezi sebou nebo rodiče s mláďaty) je zakázána.
  4. Činnost chovatele by měla vést především k odchovu mláďat s PP. Vrhy s VP by měly vždy být nástrojem k dosáhnutí PP. Vrhy s VP by neměly být prioritou a chovatel by se měl vždy snažit vést svůj chov k odchovu mláďat s PP.
  5. Zakazuje se psát do rodokmenů úmyslně nepravdivé nebo falešné informace a údaje.
  6. Pokud vrh splňuje podmínky pro vydání řádného PP, je chovatel povinen vystavit PP všem mláďatům ve vrhu. Pokud se jedná o vrh s VP, vystavuje VP opět všem mláďatům. Nelze vystavovat části mláďat z jednoho vrhu PP a části VP nebo některá mláďata nechat bez PP/VP. Forma PP nebo VP může být listinná i elektronická.
  7. Nový majitel má nárok k zakoupenému mláděti dostat i doklad původu (ať už PP nebo VP). Doklad původu je součástí ceny zvířete a nelze jeho vydání zvlášť zpoplatňovat.

IV. Krytí a odchov zvířat

  1. Minimální věk krytí samice jsou 4 měsíce, při váze 40 g. U pet typu je možná i nižší váha, s ohledem na fyzický stav konkrétní samice.
  2. Minimální věk krytí samcem není stanoven, důležité je dosažení váhy 40 g. Doporučuje se však krýt až od 4 měsíců věku.
  3. Počet vrhů na samici je omezen na 2, ve výjimečných případech 3, pokud se jedná o mimořádně chovatelsky cennou samici. Mezi jednotlivými vrhy je povinnost dát samici možnost odpočinku, další krytí je možno uskutečnit nejdříve 3 měsíce od porodu.
  4. Maximální věk samice pro poslední krytí je 13 měsíců.
  5. Chovatel dbá o psychickou a fyzickou pohodu březí samice a chrání ji před zbytečným stresem. Dbá na kvalitní stravu a alespoň 5–7 dní před předpokládaným datem porodu samici umístí do porodnice, aby měla čas se seznámit s novou ubikací a pohodlně si postavit hnízdo.
  6. Minimální věk pro odstav mláďat je 25 dní, ideální je však 30–31 dní. Dřívější odstav je možný pouze v případě, že samci jsou předčasně vyspělí. Samice by měly s matkou zůstat alespoň 35 dní. Do nového domova mláďata odcházejí ve 35 dnech, ideálně s váhou kolem 25 g. U pet myší je povolena nižší váha, s ohledem na fyzický stav mláděte.

V. Závěrečná ustanovení

  1. Cílem chovatele by měl být odchov zdravých, povahově vyrovnaných a kamarádských zvířat v odpovídajícím typu, varietách, barvách a znacích.
  2. Každý chovatel má cíl, za kterým se jeho chov má odvíjet a o tomto směru je dostatečně informačně srozuměn a vzdělán. Chovatel je povinen rozumět genetice alespoň v rámci variet, barev a znaků, které chová, aby zabránil vzniku nežádoucích vlivů a nevhodnému křížení letálních genů.
  3. Každý chovatel je povinen dodržovat pravidla chovu. Jejich nedodržením se chovatel vystavuje riziku kárných opatření.
  4. Při soustavném či opakovaném porušování pravidel je možné proti chovateli vést kárné řízení dle Stanov ČSCH.
  5. Výjimku z pravidel je možné udělit v případě, že ji schválí Ústřední odborná komise chovatelů hlodavců.